התסריטאי והמחזאי חבר האיגוד מוטי לרנר שמח להזמין את חברי האיגוד לצפות במחזה פרי עטו 'הייתי שם'

חברי האיגוד אשר ישתמשו בקוד 'ידיד' במעמד ההזמנה יוכלו לרכוש כרטיס במחיר 50 ש"ח במקום 70 ש"ח להצגה שתעלה בצוותא תל אביב ביום חמישי ה-12.9 בשעה 20:30,

וגם להצגה האחרונה בהרצה הנוכחית, שתעלה בצוותא תל אביב ביום חמישי ה-24.10 בשעה 20:00.

יואב דונט, מתוך 'הייתי שם' מאת מוטי לרנר צילום: ז'ראר אלון

יואב דונט, מתוך 'הייתי שם' מאת מוטי לרנר צילום: ז'ראר אלון

 

על המחזה:

הייתי שם

בביצועו של יואב דונט

מחזה: מוטי לרנר. בימוי: איציק ויינגרטן. תפאורה ותלבושות: פרידה שוהם. מוסיקה: אלדד לידור. תנועה: גליה פרדקין. תאורה: יעקב סליב. עוזר במאי ומנהל הצגה: תומר קרלינסקי

מעריב: ניסיון תיאטרלי נועז לטפל בסיטואציה מורכבת המקשה על חיילי צה"ל לשמור על צלם אנוש, במקום שבו מנהיגי המדינה מעדיפים לטמון ראשם בחול.

סרן עידו ביטון, מורה בבית ספר תיכון בבאר שבע וקצין תותחנים במילואים, גויס בקיץ 2014 למבצע "צוק איתן". ב-1 באוגוסט 2014, כאשר הופעל נוהל חניבעל, לאחר חטיפת סגן הדר גולדין ז"ל, הוא טיווח את תותחי הגדוד שלו על מטרות ברפיח. בהפגזה נהרגו לנגד עיניו עשרות אזרחים ונפצעו מאות. הוא מתקשה למצוא לכך הצדקה. הוריו, אשתו, המורים והתלמידים בבית הספר בו הוא מלמד, מסרבים לשמוע על ההרג הזה, ואינם מוכנים להודות בכך שהוא נעשה בשמם ולמענם. אבל עידו ביטון איננו נמנה עם "היורים ובוכים". הוא דורש לעמוד לדין על מילוי פקודות שדגל שחור מתנוסס מעליהן, כדי לעורר שיח ציבורי על הפקודות הללו. הוא אף מוכן לשבת בכלא לשם כך. אלא שהצבא דוחה את דרישתו, וממנה ועדת חקירה שמנקה את מפקדיו מכל אשמה. עידו לא מוותר, ועיקרו של המחזה מוקדש למאבקו האישי לעורר את השיח המוסרי שהחברה הישראלית כה מהססת לקיים.

ההצגה זכתה בציון לשבח בפסטיבל תיאטרונטו 2019.

מנימוקי השופטים: ביצוע כן ומכמיר בהצגה שהיא קריאת השכמה למצפון הישראלי להתעורר ולחבק את האנשים הנשלחים בשמנו, וחוזרים "משם" שבורים מצולקים.


ביקורות http://megafon-news.co.il/asys/archives/296688

https://www.maariv.co.il/culture/theater-art/Article-696312

רכישת כרטיסים https://www.tzavta.co.il/EventPage.aspx?id=6066

 

Print Friendly, PDF & Email