בשנה החולפת הוציאה הנהלת איגוד תסריטאי הקולנוע והטלויזיה הודעת הבהרה ובה נהלים בדבר מעמדו והגדרת הקרדיט של יוצר סדרה. ההבהרה נשלחה לכל גורמי השידור, איגודי היוצרים וכמובן – לבתי ההפקה, יותר מ-100 גורמי מפתח בתעשיה.
מאז כבר קיבלנו מחמאות, שאלות, בקשות, והבהרות ואנחנו שמחים לשתף אתכם ואתכן באחת מהן (שמות המכותבים נשמרים במערכת):

השאלה:
"מה הדין לגבי במאי או/ו עורך תסריט או/ו בעל סיפור החיים או/ו כל אדם שתורם להתהוות ההצעה, הוא חלק מיוזמי העשייה, נמצא בה מהרגע הראשון, תורם לבניית הסיפור מנסיונו ויכולותיו, מגיב ומשדרג את תקציר הסדרה או התסריט? "

התשובה:
"הדין לגבי מי שיש לו סיפור שעובד לתסריט הוא "סיפור מאת" או "על פי סיפורו של", הערות, רעיונות, הצעות, תכניות אינן יצירה, מי שנשאר בסוף היום עם סך הרעיונות והופך אותם לתסריט שניתן לצלמו הוא יוצר הסדרה. 

ההגדרות הללו אינן מנותקות מהמציאות העולמית ועומדות בקו אחד איתה, הסיטואציה בה מישהו שהיה לו סיפור הופך ליוצר סדרת טלוויזיה היא בלתי אפשרית לא בינלאומית ולא ברמה המקומית.
בשביל המקרים היייחודיים של אדם שתרומתו ליצירה משמעותית יותר ביססנו את מנגנון הבוררות – גם כאן בדומה לאופן בו הדברים מתנהלים בכל מקום בעולם.
למעשה הגישה הישראלית שאנחנו מציעים, מקלה בהרבה מהגישות בארה"ב או במרבית מדינות אירופה – שם רק מי שכותב את פרק הפיילוט הוא יוצר הסדרה ושם בכל מקרה מקיים איגוד התסריטאים בוררות קרדיטים."

אנחנו שמחים על הדיון הער ומזכירים לכם/ן שאנחנו כאן לכל שאלה וכדי לתת גב לכל מקרה בו אתם ואתן מרגישים ומרגישות נגזלים/ות.

לחצו כאן כדי לקרוא את מסמך ההבהרה 'מי הוא יוצר? וודאו שהסוכנים והסוכנות שלכם ושותפיכם ליצירה מכירים אותה ופועלים בשמכם על פיה.

Print Friendly, PDF & Email