הצטרפות לאיגוד

פרופיל חבר

Close
פרטי פרופיל
חיים אידיסיס
Haim Idisis
פרטים נוספים

חיים הוא תסריטאי, מחזאי, סופר ומורה לתסריטאות בעל 25 שנות יצירה תסריטאית רצופה ומקורית.

חיים פעיל בצמתים המרכזיים של העשייה הטלוויזיונית בישראל ובחצי היובל האחרון הוא זכה ליצור ולכתוב מאות ואלפי שעות מסך איכותיות ובולטות. הוא כתב בעיקר תסריטים, אך גם מחזות, במגוון ז’אנרים, קהלי יעד וסוגי תכנים כמפורט להלן.

חיים אידיסיס נולד וגדל בתל-אביב, למד בתיכון חדש בחולון. ב-1978 התגייס לצה”ל, שירת בחיל הים: קורס חובלים, הדרכה, יחידת החפה, וסיים את שירותו ב-1981. בשנת 1983 התחתן עם דליה ונולדו להם שלושה ילדים: סתיו (בת 30) שהיא שחקנית ותסריטאית, ניר (בן 27) חזק בעולם המחשבים, וטל (בת 25) שלומדת בימים אלה אצל יורם לוינשטיין.

1984-1988 למד באוניברסיטת תל-אביב, בחוג לקולנוע וטלוויזיה, במגמת בימוי והפקה. בשנים הללו, תוך כדי לימודים, עבד כמנהל הצגות בתיאטרון המסחרי (“החייל האמיץ שוויק”) ובבית לסין (“טנזי”), ואחר-כך כמפיק ראשי בתיאטרון הסמטה – הפיק הצגות שונות ואת הפסטיבלים של “לילות יפו”. כדי להשלים הכנסה עבד כתורן לילה בבנק הדם של מד”א ובמסלקה של בנק הפועלים.

ב-1989 עבר עם משפחתו לקיבוץ מגן שבנגב המערבי, עבד בפלחה וקבל יום אחד בשבוע לכתיבה. את השנתיים הראשונות שבהן כתב ל”זהו-זה” עשה מהקיבוץ, וב-1991 חזר עם משפחתו לעיר, ומאז הוא תסריטאי ב”משרה מלאה”. משנת 1999 גר במושב בני-דרור שבלב השרון.

בשנת 1991 היה מראשוני איגוד התסריטאים יחד עם אילנה לופט, חנן פלד ודורון נשר. כיהן בהנהגת האיגוד עד שנת 2000, ובשנה זו חבר לתסריטאי אבי שמש ולבמאי אורי ענבר במאמציהם להקים את תל”י, חברת תמלוגים משותפת לתסריטאים והבמאים. חיים כיהן כחבר דירקטוריון תל”י (תמלוגים ליוצרים ישראלים) במשך כעשר שנים, ומתוכם היה יו”ר הדירקטוריון במשך שנתיים.

במקביל לכתיבה וליצירה, ולצד חממת הכותבים שטיפח ב”סאבטקסט” חברת התוכן שייסד, הקפיד חיים להקדיש יום בשבוע כדי ללמד את דור התסריטאים הבא עלינו לטובה. חיים אידיסיס לימד תסריטאות ב; קמרה אובסקורה, החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל-אביב, בבית הספר לקולנוע ע”ש סם שפיגל, בבית ספר “מינשר” בתל-אביב, בבית הספר לתסריטאות של עידית שחורי ובבית ספר “במעלה” בירושלים.

בין עבודותיו היו תוכניות טלוויזיה, דרמה, קומדיה, סיטקום, תוכניות ילדים, אנימציה, סרטי קולנוע ועוד ועוד; זהו זה, מוצ”ש, בקצה המכחול, פלאי קלעים, קריאת כיוון, כבלים, אחי אחי, סופי לעת עתה, לאן יהודים לאן, סיפורי גן חיות, עניין של זמן, לילה גוב, אוטוטו, החברים של שוש, פיץ העכבר, רחוב סומסום, מי האבא, הערב עם אלי יצפאן, שוקו טלעד, פעמוני היובל, התוכנית המרכזית ליום העצמאות, משפחת עזאני, המופע של קושניר, הביגבגים, הכבש השישה עשר בטלוויזיה, שערוריה, הורים וגורים, כאן ועכשיו, החבר’ה הטובים, כל העולם במה, חלומות מתוקים, יצפאן, סיפורי סומסום, החיים זה לא הכל, שרגא ביש גדא, ימי שידור מיוחדים להתיישבות העובדת/ לכבוד תרבות יהודי אתיופיה/ חידון התנ”ך/ גשר לשלום/ חנוכה, ועוד.

בשנת 2003 הקים חיים, יחד עם הבמאי מוטי אבירם, את חברת התוכן “סאבטקסט”. החברה התמחתה בפיתוח פורמטים וכתיבת סדרות. בחברה מצאו את פרנסתם והתחילו את דרכם לא מעט תסריטאים. במסגרת זו נכתבו והופקו הסדרות; נחשון כל יכול, חיבוקים, הניצוצות של מאור, מה שלמה?, הצלצול הוא בשבילי, ברוכים הבאים לבית ספר חגבים, טיוליולים, צוויץ צוויץ, רחוב סומסום, הכנה לכיתה א’, הקונצונים,

בין המחזות החשובים והספרים שכתב וערך; רואים עולים, שבועת האדרה, צבע הפנינה, שבי אימא, יש לי כינרת, הם יורים גם ביונים, גולגתא, מעשה בקערה ובמצקת והנער מסבילה. עוד כתב את מופעי המחול; שלמה המלך ומלכת שבא, יעקב ועשיו ודויד וגולית.

לאחרונה פרסם חיים ספר ילדים ראשון “אז מה עושים עכשיו”, ובקרוב עומד לצאת ספרו השני “מסעותיי עם פדרו הקוסם”.

פרטים מקצועיים
חיים אידיסיס - מתוך פרויקט "סופרים קוראים" "סופרים קוראים" - ארכיון הווידאו של כלל סופרי ישראל. הארכיון הוקם ביוזמת מרכז הספר והספריות, מפעל הפיס ובית אריאלה - ספריית שער-ציון. ארכיון "סופרים קוראים" באתר "הספרייה" www.hasifria.org.il/heb/authors/authorarchive
קישורים לאתרים חברתיים
https://www.imdb.com/name/nm1227831/
פרטי חשבון חבר